Trochę wspomnień

sds wałczŚrodowiskowy Dom Samopomocy w Wałczu funkcjonuje już 9 lat. Jego istnienie zostało uprawomocnione Uchwałą Rady Miasta w Wałczu w roku 1996, jednakże drzwi ośrodka rzeczywiście zostały otwarte 1 stycznia 2000 r.


Pierwszego dnia w Domu spotkało się 6 uczestników zajęć i pracownicy. Pamiętamy miłą domową atmosferę, która zapanowała dzięki wypiekom P. Sławki - pracownika socjalnego i wspólnemu śpiewaniu kolęd.


Od początku był to "nasz dom", ponieważ w ciągu pierwszych tygodni istnienia urządzaliśmy poszczególne pracownie razem z terapeutami. Zwyczaj ten pozostał do chwili obecnej. Nadal wspólne malujemy pomieszczenia, dbamy o czystość i ładny wystrój budynków.


Oficjalne otwarcie Domu odbyło się 21 stycznia 2000r. Przybyło wiele osób: lokalne władze, przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń działających w Wałczu. Było przecięcie wstęgi, symboliczna lampka szampana, zwiedzanie pracowni i nasza piosenka wspólnie stworzona na tę okoliczność, dzięki pomysłowości i zacięciu P. Rehabilitantki Moniki.


W miarę upływu miesięcy w zajęciach uczestniczyło coraz więcej osób niepełnosprawnych. Na koniec pierwszego roku działalności Dom skupiał aż 20 podopiecznych. Bardzo szybko okazało się, że jesteśmy grupą aktywistów, ciekawych świata marzycieli i niepoprawnych optymistów.

 

W ciągu 14  lat istnienia wydarzyło się tyle istotnych rzeczy, przeżyliśmy wspólnie tak wiele znaczących chwili, że nie sposób wszystkiego wymienić. Co ważniejsze wydarzenia spisujemy skrupulatnie w Domowych Kronikach. Posiadamy aż cztery księgi z dokładnymi zapisami, zdjęciami, wycinkami z prasy dokumentującymi naszą codzienność.